Lapsekandmine, kas moehullus?

Olen ammu tahtnud lapsekandmise teemal sõna võtta. Millegi pärast on levinud arusaam, et ergonoomiline lapsekandmisvahend peab olema mega uhke ja kallis? Mida kallim, seda parem?

Ma julgen vastu vaielda.

Mina soetasin endale lapsekandmisvahendi seetõttu, et juhilube mul pole ja beebit ning väikelast on vaja aeg-ajalt bussiga sõidutada. Tõsi, minu jaoks ei olnud see igapäevane ja mingi moe asi. Ikka vajadusest, aga see ei tähenda, et oleksin tahtnud panna oma last kuskile rippuma. Te ju teate, millises asendis oli laps kõhus, ja millises asendis siis, kui ta on teie süles. Pulksirgelt? Vale vastus, ikka kumera seljaga. Mistõttu on ergonoomiline asend oluline. Kurikuulus babybjörn firma toodab kandekotte, kus tõesti laps ripub ja selg on sirgeks surutud. See hind, mida küsitakse, on ikka julm. 100+€, ka kasutatuna. On ka “targemaid”, kes tegelikult teavad, et kott ei ole sobilik ja müüvad seda poolmuidu. No nii 10€. Mina ostsin oma ergonoomilise koti kasutatult 40€. Siinkohal peab iga ema ise otsustama, mis tema lapse jaoks parim on.

Aga teatud grupp inimesi vihastavad meeletult, kui veidi teadjam inimene lapsekandmisvahendite osas sõna võtab. Eriti on seda siis näha, kui müüakse mitteergonoomilist kotti. Ma saan täiesti aru müüjast, kelle müügi ja rahateenimisvõimaluse sellised kommentaarid rikuvad. Samas, kui müüja on tõesti teadlik, et kott ei ole beebidele sobilik ja seda ikka müüb, on midagi nihu. Kõige naljakam on see, et enamus juhtudel koti müüja ise sõna ei võtagi, just need kõrvalseisjad, kes võtavad vaevaks müüjale kaasa tunda ja ergonoomiliselt lapsekandjaid sõimata. Tegelikult on igasugune teadvustamine igati teretulnud, vähemalt minu jaoks. Aga kõik ei ole nagu mina ja ei taha uut ja kasulikku infot vastu võtta. Kahju on vaid nende inimeste lastest, kes kummardavad bb kotti.

Pilt googlest. Selline asend pole üheski kotis kuidagi hea.

Sageli tuuakse vabanduseks, et last ei kanta seal ju 24/7 ja selle lühikese ajaga, nagu näiteks jalutus lasteaeda ja koju, ei juhtu midagi. Ilmselt ei juhtugi, aga mina emana tahaks, et ka selle lühikese aja jooksul tunneks laps end mugavalt. Ja ka ise, sest valesti pandud kott toob kaasa seljavalu. Mulle ongi müstika, et miks ostetakse mitteergonoomiline kott kalli raha eest, kui sama või isegi väiksema summa eest saab ergonoomilise. Miks on osad inimesed vanades harjumustuses nii kinni ja uuendustega kaasas käia ei taha?

Ei saa ka väita, et ergonoomiline kandmine on mingi uus moehullus. Kindlasti mitte, siinkohal toon ka piltide näol näite, mismoodi kantakse mujal maailmas ja vanasti. Piltidel on linasidused, ma rääkisin siin ainult kottidest. Tegelikult on ka linad ja, kes saab sidumise käppa, nende jaoks on kindlasti lina mugavam, päris vastsündinutele ka.

Kusjuures ma ise oleks ka ilmselt pannud puusse koti ostmisega, sest ei teadnud enne lapsekandmise gruppi jõudmist ergonoomilisusest midagi. Selle üle on mul siiralt hea meel, et just see grupp mind õigele teele juhatas. Ja soovitan teile ka, kes on parasjagu valikut tegemas või teadmised puuduvad. Fb’s leiab grupi nime alt lapsekandmine (kandelinad, -märsid, -kotid jm).
Ise ma enam last ei kanna, tegelikult tekitas see kandmine minus algusest peale ebamugavust. Laps oli küll mugavalt ja mul endal ka, aga kuidagi kohmakas oli olla.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s