Minu lapse areng 4-kuu jooksul

Dargo sai eile 1,4-aastaseks, aeg lendab linnutiivul. Seda arengut on nii põnev pealt vaadata, sest ka minule on see kõik uus, siiski esimene laps. Praeguseks on mul palju põnevam Dargoga tegeleda ja tema leiutamistega kaasa minna. Jah, leiutamistega, sest ta on nii palju iseseisvalt mõtlema ja tegutsema hakanud, lausa lust on vaadata.
1457428676354

Näiteks alles hiljuti avastas ta minu öökapi kõrval seisva roosa koti, kus on kõik pehmed mänguasjad sees, mida mujale panna pole. Sealt tirib ta iga natukese aja tagant loomad välja, ronib ise kotti kui vaja ning topib kõik loomad tagasi kotti. Kui mina neid koristama asun, on tema ka kohe käpp, siis paneme kordamööda loomi kotti.
Samad lood on mänguasja kastiga, ma ei mõtle siinkohal kaanega kirstu vaid selle kõrval olevat suuremat pappkasti, kus olid esialgu sees tekid, padjad. 🙂 Võtab esemed ükshaaval välja ning paneb siis tagasi. Ja kui põnev tal sealjuures on, mina muidugi kõrval kiidan ja aitan samuti. Aga nii kui mina sinna midagi panen, võtab ta kõik uuesti välja. 😀 “Mina” hakkab välja kujunema.
12498480_1018497918208787_1706793690_n
Mänguasjade nurgas on meil puslematt, sellega majandab ta ka iga jumala päev. Eriti andekas on see, kui keerab oma laulva laua kummuli ning paneb pusle jupid nagu kaussi. Arvan, et ka see on arengu kohapealt suur samm, et voodi pulkade vahelt erinevaid asju katsetab, et kas mahub läbi, kas pikuti või põigiti. Kui mõni suurem ese ei mahu, siis paneb otse ülevalt või pistab käe igaks juhuks läbi pulkate, et veenduda selle vahe olemasolus vms. 😀
Videoid Dargo tegemistest saab vaadata SIIN
Sest ma lihtsalt ei oska siia lisada videoid. 😀

Lisaks läheb potitamine väga edukalt, vahel võtab lausa ise poti ja püüab sinna istuda, nii annab ta märku, et tahab potile. Samas vahest lihtsalt mängib sellega, üldjuhul ma seda ei luba, sest see pole mänguasi ja Dargo peab sellest aru saama. Praegu veel toimub potitamine hommiku poole enne lõunat, mõnikord ka õhtupoolikul ning enne ja pärast uinakuid, tasapisi harjutame. Mõned õnnetused juhtuvad ikka põrandale ka, aga kurjustanud ma Dargoga sellepärast küll pole. Lihtsalt olen öelnud:”Pissi käib potti.” Pole kordagi tekkinud isegi pahameelt, et “Issand jälle pissis põrandale.” Kiirelt kuivaks ja asi ants. Tänu sellele, et potil istudes Dargole pidevalt piss piss korrutan, oskab ta seda ka ise öelda.

1,3-aastaselt sai Dargo lõpuks selgeks voodisse ja mujale ronimise. Alla oskas sealt tulla juba varem.
Samas vanuses avastas, et ukse saab teha lahti lingist, muidu koguaeg lükkas ukse pauguga kinni ja siis jonnis toas, sest välja ei saanud. 😀 Nüüd siis saab.
Viimasel ajal on poja lemmikuks kiik, ta vist kiiguks terve päev läbi, kui ma teda sealt vahepeal ära ei võta ja teda muude tegevuste juurde ei suunaks. Vahest kui mul veidi tegemist on ja kohe ei pane tähele, et ta kiigu juures seisab, teeb suurt kisa, jonnib kiigu all nii mis jube, et ometi sinna saaks. Ehk oskab kiikuma küsida.
Dargo ei räägi väga, sõnad on ikka suht samad: Mämmi, kiiga, kukkus, ikka, aitäh, ehk oli veel midagi, hetkel ei suuda meenutada. Omas keeles paneb küll sellist juttu, et ei jaksa ära kuulata. 😀 Väga armas igaljuhul.

Kuna on plaanis aasta lõpuks lasteaia koht Dargole saada, püüab ise süüa ka. Lusikat hoiab natuke valesti, kuid aidata ka ei tohi, kohe on kisa suur ja keeldub söömast. Samas toidu kuidagi suhu saab, toitu lusika peale aga mitte. Kui ma laseksin, mängiks ta enamus ajast toidu ja lusikaga. Suppi ei saaks teda küll ise sööma panna, siis oleks enamus põrandal. Peab suuuuure kile maha panema ja las siis mäkerdab. 😀
Oskab keegi nõu anda, kuidas teie oma lapsed sööma saite? Kas laps lasi ennast aidata? Kuidas mängimise ära hoidsite?

Enamus lasteaedades nõutakse, et laps oskaks ennast ise riietada. Minu jaoks on see suur üllatus ja kardan, et Dargo seda 2-aastaselt veel küll ei oska. Kuigi, ta teab, et müts käib pähe ja püüab seda ka pähe panna. Kindaid kätte pannes sirutab käed ette ning jalanõusid jalga pannes sirutab jalad. Millal teie lapsed ennast riietada oskasid? Kui endal lapsi pole, siis ehk mõne tuttava lapse arengut jälgite?

Tegelikult tahaks siia armsaid võrdlusi teie poolt. Mulle on alati meeldinud laste arenguid võrrelda, seda mitte mingi võistlemise pärast vaid huvist. 🙂

Lugemiseni,

Deini

 

 

Advertisements

3 thoughts on “Minu lapse areng 4-kuu jooksul

 1. Mul poiss läks 2,3 aastaselt lasteada. Potil käis ja sõi aga riietumine oli raske… Aga 6 sama jama, riidesse paneks võtab 100 aega. Samas olid neil rühmas lapsed kes ei söönud ise ja potil ei käinud aga riidesse panid ise ilusasti.
  Neil oli õnneks sõimes väga hea söögitädi neid aitas 🙂

  Meeldib

  1. Täiesti norm aeg ju, ma pean kahjuks varem panema, kuigi oleks hea meelega lapsega pigem kodus, kuni ta täiesti valmis on.
   Ja millal lõpuks ise riidesse õppis panema? 😊
   Loodan ka lasteaiapersonali mõistvale suhtumisele.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s