Kuidas mina noore emana lapse kasvatamisega hakkama saan?

Enne lapse sündi ei olnud ma varem kokku puutunud ühegi beebiga, olin täiesti võhik selles osas. Oma lapsest unistasin ma küll suurelt, olgugi, et olin noor veel, emalikud instinktid lõid loomade peal välja. Kuni saingi teada oma rasedusest, harjusin mõttega üsna kiiresti ja ootasin oma pisikest väga. Haiglasse minnes tahtsin muidugi, et ta veel ei tuleks. 😀 Hirm oli nii suur. Pisarad voolasid lahinal, kui oma beebit esmakordselt nägin, see oli kõige õnnelikum hetk mu elus. Minu ema oli mu kõrval tol hetkel.WP_20150430_005

Haiglast koju jõudes pidin astuma pilvedest reaalsusesse, kahjuks ei saanud ma oma aega pühendada täielikult oma pojale. Koolikohustused ootasid. Sellepärast on nii, et aega, mil Dargo oli pisi-pisi, ma õieti ei mäletagi. Häguselt meenuvad mõned hetked, kui ta rinnal magama jäi, kui ma end koos temaga magama nutsin, kui ma tema pehmet nahka silitasin. Tegusad mälestused algavad ajast, kui poja oli nelja kuune, siis lasin tal põrandal askeldada, kõhuli olla ja läliseda. Umbes sealt maalt tekkis majja veidi rohkem põnevust ka, sest areng oli palju märgatavam. Keeramised, pööramised, uued näoilmed, naeratused, naermine jne.

Väga suureks abiks ja nõuandjaks oli loomulikult mu ema, on seda tegelikult siiani. Kui ta näeb, et ma midagi veidi valesti teen, suunab ta mind kohe õigele teele. Vahest ajab see harja punaseks küll, sest jääb tunne, nagu ta peaks mind täitsa saamatuks. Alateadvuses ma ju adun, et ta tahab ainult head ja püüan tema õpetusi järgida. Siiski kolm last üles kasvatanud. Näiteks kui küsimus on lapse uneaegades, siis ma arvan, et ma ise poleks õigel ajal suutnud paika panna lapse unerutiini. Ema abiga on see hetkel lausa laitmatu, õhtul täpipealt kell kaheksa on ööunne minek, päeval magab laps 2x, enamjaolt ka ühel kellaajal. Mitmeid õpetusi olen lugenud, näiteks alles hiljuti võtsin kasutusele meetodi, et vähemalt pool tundi enne magama minekut ei lase ma lapsel enam rahmeldada. Õhtusöögi aeg on tund enne magama minekut, vajadusel ka vannitamine. Kui need toimetused tehtud, panen ma poja rahulikult voodisse pikali ning loen talle raamatust ühe jutu. Nii saab ta aru, et nüüd on uneaeg ja reastab ennast selleks ümber. Muidugi ma teadsin, tänu emale, ka enne, et magama mineku eel ei tohi lapses ärevust tekitada. Siis maimuke arvab, et veel ei ole uneaeg. Sai nüüd palju unest räägitud.

Kuidas on oma tahtmise saamisega?
Kui palju ma näen lapsi, kes poes olles kaupa korvi lahmivad, hoolimata ema keelamisest, või lapse kisa, kui ta ei saa seda mida ta tahab. See algab väga pisikesest peale. Kui sa annad lapsele voli teha kõike seda, mida ta soovib, siis selline see tulevik ongi. Toon mõned näited: Dargole meeldivad väga sahtlid, tihti ta ei taha aru saada, et neist peaks eemale hoidma. Kui palju kordi ta on oma sõrmi sahtli vahele jätnud, aga ei ole sellest õppinud. Käsklusest “ei tohi”, saab ta hoogu juurde, vahest hakkab ka nutma. Olukord tundub kohati üsna lootusetu, aga sügavalt sisse hingates, lähen rahulikult poja juurde, tõstan ta sahtlist eemale ja ütlen lihtsalt: “Sealt saab ai ai.” Enamjaolt see mõjub.
Dargol tekkis vahepeal komme hammustada, ise värisedes. Ema kogemusest lähtudes, hammustasin ma teda õrnalt vastu. See ei meeldinud talle põrmugi, aga esimesest korrast ju ei õpi. Veel mõne korra järel jäi hammustamine ära. Aga ei, ma ei hõiska veel, see võib tagasi tulla.
Tuua võib veel palju erinevaid näiteid, aga kui laps ei taha jonni jätta, ei tohi ise ka alla anda.

Üldjuhul ma ei poolda löömist ja lapse karistamist füüsiliselt, aga teatud olukordades olen kasutanud õrnalt patsutamist. Näiteks siis, kui see õudne kiljumise periood oli, pea pani valutama. Et Dargo aru saaks, et nii ei tohi, patsutasin ma õrnalt suu pihta. Mõjus küll.

Nagu te lugeda võite, ei ole lapse kasvatamine noorena sugugi keeruline, kui sa suudad olla hoolimata oma vanusest piisavalt täiskasvanulik. Ka lapse kõrvalt õppimine kulgeb sujuvalt, kui ise ainult tahta. Muidugi igaüht ei ole õnnistatud vastutulelike vanematega. Seega ma võin olla uhke ja õnnelik, et mul on nii ühtehoidvad ja hoolivad vanemad. Nemad olid ainsad, kes jäid mu kõrvale.

4 thoughts on “Kuidas mina noore emana lapse kasvatamisega hakkama saan?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s